piątek, 4 listopada 2016

3DP i LOM jako formy Rapid Prototyping

http://projektowanie-wytwarzanie.blogspot.com/
Jedną z metod Rapid Prototyping, która pojawiła się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku jest metoda określana jako 3DP (Three Dimensional Printing), czyli drukowanie przestrzenne.

Zasada działania jest prosta: za pomocą dwóch dysz, które dawkują proszek i substancję łączącą (czyli tzw. lepiszcze) do produkcji (czyli "drukowania") wytwarzane są kolejne poziomy produktu, na podstawie modelu, który komputer wysyła w pliku do drukarki 3D.  
 
Największym problemem jest w tej technologii efektywne zespolenie proszku. Biorąc pod uwagę wysokość kosztów, najczęściej jako surowiec stosowany jest gips i jego odmiany, a jako lepiszcze – woda.


 Czasem stosuje się skrobię kukurydzianą lub ziemniaczaną, ale modele najlepszego gatunku powstają przy wykorzystaniu polimerów.
 
Dzięki tej metodzie można sporządzać modele o formie i symetrii niemożliwej do osiągnięcia tradycyjnymi sposobami, które cechują się wysoką precyzją i dokładnością.

Natomiast metoda LOM czyli Laminated Object Manufacturing, to zespalanie ze sobą folii, posmarowanych z jednej strony klejem termoutwardzalnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz